Blog

U jak uszy – przydatne informacje o otoplastyce

Niestandardowy wygląd uszu bywa zmorą nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Wiedzą o tym szczególnie Ci, którzy od najmłodszych lat borykają się ze swoim problemem. Docinki ze strony rówieśników często przekładają się na pewność siebie w dorosłym życiu. Korekcja odstających uszu, czyli otoplastyka to jeden z popularniejszych zabiegów wykonywanych przez chirurgów plastyków. Jest to jedna z nielicznych operacji estetycznych, którą powszechnie wykonuje się także u dzieci. Podstawowe informacje o otoplastyce pozwolą Ci zapoznać się z charakterem zabiegu. Szczegółowych informacji zawsze szukaj w gabinecie chirurga plastyka.

Kandydaci to zabiegu

Kandydatami do zabiegu otoplastyki są osoby, u których widoczne są wady anatomiczne oraz defekty estetyczne uszu. Mankamenty najczęściej widoczne są na pierwszy rzut oka. Pacjenci poddający się zabiegowi, to zarówno kobiety jak i mężczyźni. Coraz częściej pacjentami do otoplastyki są także dzieci powyżej 6 roku życia. Rodzice coraz częściej decydują o operacji u dziecka, zwłaszcza wtedy, kiedy cierpi ono z powodu docinek rówieśników. Efekty zabiegu są tak samo długotrwałe w przypadku dzieci jak i dorosłych. Jeśli pacjentom nie towarzyszy obniżone samopoczucie z powodu tego mankamentu, nie jest to powód do kompleksów i jakiegokolwiek cierpienia natury psychicznej – nie ma powodu do poddania się operacji. Zanim pacjenci zjawią się w gabinecie chirurga plastyka, najczęściej próbują ukryć odstające uszy stosując opaski, zapuszczając włosy, a nawet przyklejając uszy plastrami.

Jak wygląda zabieg?

To lekarz chirurg dobiera technikę operacyjną do rodzaju problemu pacjenta. Wskazania, ostateczny wygląd uszu oraz zalecenia przed i pooperacyjne zawsze szczegółowo omawiane są z pacjentami przed zaplanowaniem terminu operacji. Zabieg trwa około godziny. W przypadku pacjentów dorosłych, najczęściej stosowane jest znieczulenie miejscowe, a pacjent jest świadom podczas operacji. W przypadku dzieci, zwłaszcza tych, które nie ukończyły jeszcze 14 roku życia, raczej stosuje się znieczulenie ogólne. Po operacji najczęściej nie ma potrzeby pozostawania w klinice, a pacjent po kilku godzinach wraca do domu. Przez pierwsze dni pacjenci mogą odczuwać ból, który uśmierzany jest środkami przeciwbólowymi, Szwy najczęściej ściągane są około 10 doby po zabiegu. Przez okres kilku, czasem kilkunastu dni, pacjent powinien nosić specjalną opaskę, aby uniemożliwić przypadkowy uraz.

Czy korekcja uszu jest zabiegiem niebezpiecznym?

Jak każdy zabieg chirurgiczny, korekcja uszu może wiązać się z powstaniem niepożądanych powikłań, należą one jednak do rzadkości. Możemy do nich zaliczyć spowolnione gojenie się ran, dłużej utrzymujący się obrzęk. W bardzo rzadkich przypadkach może to być zaburzenie czucia w okolicy ucha lub ponowne odstawanie. Ścisłe przestrzeganie wskazań lekarza po operacji znacznie minimalizuje ryzyko powstania powikłań. W przypadku operacji przeprowadzanych u dzieci, to na rodzicach najczęściej ciąży obowiązek dopilnowania stosowania się do wszystkich wskazań chirurga.

Kiedy nie należy poddawać się operacji?

Kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią powinny odłożyć decyzję o operacji na inny termin. Przeciwwskazaniem może mogą być także zaburzenia krzepliwości krwi, niewyrównana cukrzyca i nieuregulowane nadciśnienie tętnicze. Mitem jest, że korekcja uszu może wpłynąć na zdolności słyszenia przez pacjenta. Przeciwwskazaniem do wykonania operacji u dziecka może być jego niechęć lub strach. W takiej sytuacji nie należy zmuszać małego pacjenta do operacji, zwłaszcza jeśli defekt nie stanowi problemu dla niego samego.

Efekt operacji

Efekt jest całkowicie trwały i utrzymuje się do końca życia. Do korzyści natury psychologicznej zaliczyć można zwiększenie pewności siebie, większa akceptacja swojego wyglądu i wyeliminowanie czynnika przyciągającego uwagę innych osób.